banner12

سیم و کابل مخابراتی

تاریخچه سیم و کابل مخابراتی :

در گذشته تلفن‌ها از خطوط تلگراف بهره می‌بردند ،در دهه‌های ۱۸۸۰ ترامواهای برقی در اقصی نقاط شهر نصب شدند ، که باعث القای اختلالاتی درون خطوط ارتباطی می‌شدند. استفاده از خطوط قبلی بیهوده بود و شرکت‌های مخابراتی سیستم‌های خود را به مدارهای بالانس تبدیل کردند که بطور اتفاقی باعث کاهش در اختلالات و افزایش برد سیگنال ها شد.

مدار بالانس یکی از متدهای متداول برای انتقال انواع گوناگون سیگنال‌های ارتباطی بین دو نقطه توسط دو رشته سیم می‌باشد، در مدار بالانس هر سیگنال در هر یک از سیم‌ها باعث وارونگی سیگنال‌ها می‌شود و بنابراین از اختلالات کاسته می‌شود.

sim mokhbrat01با افزایش استفاده از وسایل الکتریکی، تأثیرات منفی آن به صورت اختلالات رادیوئی درون خطوط ارتباطی به چشم می‌خورد تا آنجا که شرکت‌های تلفن تصمیم به عبور دادن ضربدری سیم‌ها دردکل‌ها شدند. در این صورت دو کابل مقداری مساوی اختلالات مغناطیسی بوجود آمده از خطوط نیرو را می‌گرفتند و مشکل رفع می‌شد.

انواع زوجی ها ( زوج به هم تابیده )

زوج سیم‌های به هم تابیده معمولاً توسط غلافی در برابر افزایش اختلالات الکترومغناطیسی محافظت می‌شوند ؛ و از آنجا که این غلاف ها فلزی هستند می‌توانند نقش زمین‌ کننده نیز ایفا کنند. اما معمولآ این نوع کابل‌ها دارای رشته سیمی به همین منظور دارند که به آن سیم تخلیه (drain wire) نیزمی‌گویند.

زوج به هم تابیده غربال شده(Screened unshielded twisted pair)

در این نوع هر رشته بطور جداگانه دارای روکش می‌باشد.

زوج به هم تابیده غلاف دار (Shielded twisted pair)

در این حالت غلافی فلزی برای هر رشته سیم مسی وجود دارد تا آن را در مقابل سیگنال‌های اخلالگر الکترومغناطیسی حفاظت کند. این سیستم توسط سیستم کابل آی بی ام معرفی شد و در شبکه  توکن رینگ مورد استفاده قرار گرفت.

زوج ‌های به هم تابیده تمامآ غلاف دار(Screened Fully shielded Twisted Pair)

در این نوع علاوه بر غلاف موجود در رشته سیم های به همتابیده غربال شده روکش فلزی بطور مجزا تمامی زوجهارا دربرمی‌گیرد. این نوع کابل بهترین حفاظت را در برابر اختلالات الکترومغناطیسی ارائه می‌دهد و همچنین در برابر تداخلات تماس ها بسیار مؤثر می‌باشد.

مزایا و معایب :

  • این نوع کابل‌ها بسیار  نازک ، انعطاف‌پذیر و آسان برای ایجاد رشته در دیوارها هستند ، از آنجا که بسیار کوچکند داکتهای سیم کشی در ساختمان ‌ها را سریع پر نمی‌کنند  همچنین از هزینه بسیار کمتری برخوردارند.
  • اما در مقابل از آسیب‌پذیری بسیاری برخوردار بوده طرح پیچش آن‌ ها بر نحوه دفع امواج الکترومغناطیسی بسیار مؤثر می‌باشد، از این رو مراحل ساخت آن حساسیت های بسیارخاصی را شامل می‌شود.
con address
دفتر مرکزی :
تهران ، خیابان سپهبد قرنی ، کوچه حقیقت طلب ، پلاک 3 ، واحد 13 ، کدپستی : 16 69 86 98 15
con tel
شماره ثابت :
04 77 94 88 - 66 94 92 88 021
fax
شماره فکس :
25 47 90 88 021
emailButton
پست الکترونیک :
info@simacable.com