دسته‌بندی نشده

تاریخچه کابل در جهان

تاریخچه کابل در جهان

همان طور که در بالا مطالعه کردید سیم یک انتقال دهنده جریان الکتریکی است که در دو نوع مسی و آلومینیومی طراحی و تولید می شود. کابل چند رشته سیم را به هم بتابانده شده است که روی آن ها با یک روکش بپوشانده شده. که طبیعتا اگر این سیم ها از جنس آلومینیوم باشند این کابل یک کابل آلومینیومی و اگر سیم های تشکیل دهنده از جنس مس باشند کابلی که در نهایت تولید می شود یک کابل مسی است. کابل ها انواع مختلف و متنوعی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

وجود کمبود یا حس نیاز کابل در سال 1876 میلادی پدیدار شد. از همان ابتدا در این اندیشه بودند که یک کابلی تولید کنند که روکش لاستیکی داشته باشد. ابتدا چند رشته سیم را به تابانده و سپس آن را با یک نوع کائوچوی طبیعی که نام آن گوتاپرچا بود روکش کردند. درسال 1880 میلادی صنعت کابل سازی وارد دنیای جدیدی شد و آن هم روکش و عایق کردن کابل با مواد نفوذناپذیر در برابر آب بود. بعد از آن هر بار با مواد دیگری کابل ها را روکش و عایق می کردند و این یک روش متدوال در صنعت سیم و کابل شد که در سال 1880 کلید خورده است. حال می توانیم ادعا کنیم صنعت کابل سازی چیزی حدود 140 سال پیشینه دارد.

تاریخچه کابل در ایران

اسنادی که از گذشته تاکنون ر دسترس است نشان می دهد که وقتی کارخانه برق امین الضرب به ایران درسال 1282 خورشیدی آمد سیم روکشدار و بعد از آن کابل توسط شخص امین الضرب خریداری و وارد ایران شد. در سال های ابتدایی که انرژی برق تازه به بهره برداری رسیده بود عمدتا سیم های روکش دار به کمک مقر های کوچک و سفید رنگ قرقره مانندی بر روی دیوارها وسقف اتاق ها و سالن ها نصب می شد. بعد از آن برای راه اندازی موتور های برق کارخانه ها باید از کابل های پیشرفته تری استفاده می شد که با افزایش تعداد کارگاه ها و کارخانه ها واردات کابل افزایش چشمگیری پیداکرد. زمانی که تصمیم گرفته شد تا شبکه های هوایی در شهر های بزرگ به خصوص در تهران و اصفهان حذف شوند برای تامین شبکه های زمینی باید از کابل های فشار ضعیف و فشار متوسط استفاده می کرند که برای تامین نیاز های آن تماما از بازار برون مرزی و خارجی کمک می گرفتند. نتیجه این فعالیت این شد که طی مدت کوتاهی انبار ها پر از کابل های متنوع خارجی شد. اما اکنون لیست قیمت سیم و کابل برای شرکت های تولید کننده موجود است. 

انواع کابل

کابل ها در انواع مختلفی دسته بندی می شوند یک نوع از این دسته بندی ها دسته بندی بر اساس میزان ولتاژ جریان الکتریکی عبوری در کابل است که تقسیم می شوند به کابل های ولتاژ پایین یا فشار ضعیف و کابل های ولتاژ بالا یا فشار قوی در ادامه به توضیح درباره این دو نوع کابل می پردازیم.

کابل های فشار ضغیف

کابل های فشار ضعیف یا به اصطلاح ولتاژپایین به کابل هایی می گویند که جریان الکتریسیته را در خط های توزیع برق، کیوسک های برق، سیستمهای نور و روشنایی و … نقل و انتقال می دهد. از این کابل ها در شبکه های عمومی و صنعتی و تاسیسات به صورت زیر زمینی مدفون در زمین و یا درون کانال استفاده می شود.

کابل های فشار قوی

کابل های فشار قوی یا به اصطلاح ولتاز بالا به کابل هایی می گویند که در خود جریان هایی بالای 30 کیلو ولت را عبور می دهند. کابل هایی که روی دکل ها هستند از این دسته کابل های برق به شمار می ایند. کابل های فشار قوی به دوسته تقسیم می شوند کابل های روغنی و کابل های گازی از نوع sf6 . کابل های روغنی خود شامل کابل روغنیبا فشار کم و کابل روغنی با فشار زیاد است. در کابل روغنی با فشار کم، کابل به کاغذ روغن رقیق آغشته می شود که به هنگام گرم شدن روغن اضافی از راه مجرای طولی کابل وارد ظرف منبسط می شود که در انتهای کابل قرار دارد. این ظرف بالشتک های هوایی دارد که وقتی روغن وارد شده به سرعت جمع شده و باعث بالارفتن فشار روغن در داخل ظرف می شود. بعد از خنک شدن کابل این روغن از ظرفی که دارای فشار بیشتری باشد به داخل کابل جریان پیدا می کند و این رفت و آمد دائما دراثر سرد و گرم شدن کابل ادامه دارد و مانع از به وجود آمدن فضای خالی در داخل کابل می شود.جالب است بدانید استقامت الکتریکی کابل روغنی 2 برابر کابل کم روغن است. در کابل روغنی با فشار زیاد هر رشته سیم با کاغذ آغشته به روغن غلیظ ایزوله و باند پیچی می شوند و سپس برای جلوگیری از خروج روغن و وارد شدن رطوبت هر کلاف را با یک نوار که معمولا از جنس مس و نایلون است بانداژ می کنند. اما کابل های گازی به 4 دسته تقسیم می شوند:

1. کابل های گازی با فشار داخلی و غلاف آلومینومی

2. کابل های گازی با فشار داخلی و لوله فولادی

3. کابل های گازی با فشار خارجی و لوله فولادی

4. کابل های کپسولی با گاز sf6.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *