کابل های مخابراتی

کابل های مخابراتی از مهم ترین اجزا در برقراری ارتباطات به شمار می آیند که با گذشت زمان ساختار آن ها با پیشرفت های زیادی همراه بوده است به گونه ای که امروزه شاهد استفاده از طیف وسیعی از کابل های مخابراتی می باشیم. کابل مخابراتی در گروه کابل های ارتباطی قرار می گیرد و وظیفه انتقال اطلاعات را بر عهده دارد. با توجه به طبقه بندی که برای این کابل ها در نظر گرفته شده است، می توان این کابل های ارتباطی را در دو دسته کابل های مسی و نوری تقسیم نمود که در ادامه هر کدام به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد.

کابل مخابراتی مسی

کابل های مخابراتی مسی داری مغزی از جنس مس بوده و به دو نوع هوایی و زمینی تقسیم می شوند. با توجه به این موضوع که کابل های مسی هوایی بیشتر در معرض نور خورشید و بارندگی قرار دارند، در جهت افزایش مقامت بر روی آن یک روکش قرار گرفته است تا این امکان وجود داشته باشد که برای سال های متوالی مورد استفاده قرار گیرد. البته همین روکش که باعث افزایش مقاومت کابل می شود می تواند باعث کاهش انعطاف پذیری کابل شود، از این رو بیشتر برای محیط های بیرونی ساختمان ها از آن ها استفاده می شود.

کابل های زمینی با توجه به خصوصیاتی که دارند قابلیت خمش بیشتری داشته و از آن ها می توان برای محیط های داخلی ساختمان استفاده نمود.

انواع کابل های مخابراتی مسی

در ادامه انواع کابل های مخابراتی مسی مورد بررسی قرار می گیرند.

کابل مسی مخابراتی ژله فیلد خاکی (BFC)

کابل ژله فیلد خاکی در شبکه های مخابراتی برای کابل مشترکین و به صورت دفن مستقیم در زیر خاک مورد استفاده قرار می گیرد. کابل BFC در سایزهای 10 زوج تا 1800 زوج تولید می گردد. ساختمان این کابل به گونه ای طراحی شده است که می تواند در برابر صدمات مکانیکی که در هنگام دفن کابل به بدنه آن وارد می شود، مقاومت نماید.