کابل AWG چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

AMERICAN WIRE GAUGE  با نام اختصاریAWG  یک واحد برای اندازه گیری قطر و ضخامت سیم ها و کابل ها می باشد که قابل تبدیل به اینچ و میلیمتر و میلیمتر مربع است .

AWG (American wire gauge) نوعی سیستم استاندارد اندازه‌گیری برای سنجش سطح مقطع سیم‌های الکتریکی گرد است. کابل AWG درواقع کابلی است که براساس استانداردهای این سیستم تولید شده است. شرکت‌ها برای تولید کابل‌های خود براساس استاندارد AWG، شعاع رشته سیم های درون کابل را اندازه‌گیری می‌کنند که معمولا این اندازه به صورت میلی‌متری محاسبه می‌شود. برای سنجش سایز سیم‌ها قطر رشته‌های رسانای درون کابل AWG بدون احتساب پوشش پلاستیکی اندازه‌گیری می‌شود. سیستم AWG از سال ۱۸۵۷ مورد استفاده‌ی عموم واقع شده است و مصرف کنندگان با ارجاع به استانداردهای این سیستم ظرفیت و قدرت باربری کابل‌ها را می‌سنجند.

اندازه‌های گوناگون سیم AWG دارای مقاومت مختلفی هستند. هرچه سیم‌ها بزرگتر باشند، مقاومت کمتری دربرابر جریان الکتریکی از خود نشان می‌دهند و هرچه کوچکتر باشند مقاومت بالاتری دارند. این یعنی سیم‌های AWG بزرگتر می‌توانند جریان برق بیشتری را تحمل کنند و آن را در مسافت‌های طولانی‌تری انتقال دهند.

انواع سیم AWG با اعداد مشخصی نام‌گذاری شده‌اند که بسته به بزرگی یا کوچکی عدد سایز کابل‌ها متفاوت است. در هنگام خرید کابل AWG باید توجه داشته باشید که هرچه عدد به کاررفته در نام کابل بزرگتر باشد، کابل AWG شما کوچکتر است و قطر کمتری دارد.

AWG- WIRE

AWG-SENSOR

AWG-COMPUTER

کاربردهای  کابل AWG 

معمولا متخصصین و مهندسین برق، در هنگام استفاده از کابل‌های استاندارد AWG برای انتقال سیگنال، از سیم‌هایی با اندازه‌ی کوچکتر و عدد بزرگتر استفاده می‌کنند. چرا که سیم‌های کوچکتر دارای ماندگاری بیشتری هستند و می‌توانند در برابر خمیدگی یا لرزش مقاومت بالاتری از خود نشان دهند. از سوی دیگر انعطاف‌پذیری زیاد سیم‌ها موجب می‌شود تا تکنسین‌های برق بتوانند آن‌ها را به راحتی ببافند یا در هم بپیچند و به این ترتیب آرایش منظمی به سیم‌ها بدهند.

برای کابل‌هایی که به منظور انتقال جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از کابل‌های بزرگتر که عدد کوچکتری در نام خود دارند، ایده‌ی بهتری است. چرا که این کابل‌ها ظرفیت و قدرت بالاتری برای انتقال جریان دارند. یکی دیگر از ویژگی‌های سیم‌های AWG وجود فضای خالی در بین رشته‌های داخلی سیم‌هاست. این فضای خالی باعث می‌شود تا کابل‌های تولیدشده بر اساس سیستم آمریکایی، کمی بزرگتر از سایر کابل‌های موجود در بازار باشند.

ویژگی بعدی این کابل‌ها استفاده از مفتول‌های مسی درون سیم‌هاست که باعث می‌شود مقاومت کابل‌های این سیستم با مقامت کابل‌های آلومینیومی عادی دو درجه بزرگتر برابر باشد. از آنجا که مقاومت ویژه‌ی مس در دمای ۲۰ درجه‌ی سانتیگراد کمتر از مقاومت ویژه‌ی آلومینیوم است، رسانایی این فلز تا حدود ۶۰ درصد بیش از آلومینیوم است و همین موضوع این تفاوت سایز را بین آن‌ها ایجاد کرده است.

کابل‌ها در سیستم AWG از سایز ۵/۰ تا ۵۰ دسته‌بندی شده‌اند. مقیاس‌های مورد قبول این سیستم میلی‌متر، میلی‌متر مربع و اینچ هستند. کابل سایز ۵/۰ قطری برابر با ۱۳.۱۱۹ میلی‌متر دارد و کابل سایز ۵۰ دارای قطر ۰.۰۲۵ است. شما می‌توانید برای آگاهی از قیمت سیم AWG با کارشناسان زیتون تماس حاصل فرمایید و قیمت روز کابل‌های استاندارد را از تیم متخصص ما دریافت کنید. کابل و برق زیتون به عنوان یکی از برترین تولید‌کنندگان کابل‌های استاندارد، با کیفیت‌ترین کابل‌های موجود در بازار را با رعایت استانداردهای بین‌المللی به شما عرضه خواهد کرد.