محصولات

سوالات متداول – پاسخ 10ها سوال توسط سیما کابل رسانا اراک

سوالات متداول قرار داده شده در این صفحه به شما کمک میکند که بیشتر و بهتر با محصولات ارائه شده در مجموعه سیما کابل رسانا آشنا شوید. شما میتوانید جواب برخی از سوالات خود را در این صفجه پیدا کنید. در نتیجه می توانید در هنگام خرید محصولات مد نظر خود را بادقت انتخاب کرده و خرید اسان تری را تجربه کنید .


برخی از سوالات متداول مشتریان در هنگام خرید :

نقش غلاف بیرونی کابل چیست؟

برای محافظت از غلاف داخلی از آسیب مکانیکی و خوردگی شیمیایی و افزایش استحکام مکانیکی است.


چرا در کابل‌ها از شیلد استفاده می‌شود؟

شیلد یک لایه فویل یا پوشش بافته شده از سیم‌های بسیار نازکی است که اطراف هادی اصلی در کابل را احاطه می‌کند. مهم‌ترین دلیل استفاده از کابل‌های شیلد دار حذف جریان‌ها و نویزهای خارجی است. نویزهایی که منجر به اختلال در عملکرد کابل می‌شوند.


اصلی‌ترین تفاوت کابل فشارقوی و ضعیف

اصلی‌ترین تفاوت بین کابل فشارقوی و فشار ضعیف در میزان ولتاژ و جریان برقی کاری آن‌ها و کاربردهای اصلی آن‌ها است.

 • سطوح ولتاژ: برجسته‌ترین تفاوت کابل فشارقوی و ضعیف سطح ولتاژی است که آن‌ها می‌توانند تحمل کنند. کابل‌های فشارقوی برای مدیریت ولتاژهای بالا و معمولی بالاتر از 1000 ولت ساخته می‌شوند. درحالی‌که کابل‌های فشار ضعیف در محدوده 50 تا 1000 ولت کار می‌کنند.
 • تفاوت در طراحی و ساخت:کابل‌های فشارقوی دارای ساختار پیچیده‌ای هستند که شامل مواد و تکنیک‌هایی برای مقاومت در برابر فشارهای ولتاژ بالا در فواصل طولانی است. عایق‌های ضخیم‌تر و محافظ‌های تخصصی اجزای کلیدی برای اطمینان از انتقال کارآمد و ایمن نیرو هستند. برعکس کابل‌های فشار ضعیف طراحی ساده‌تری با عایق نازک‌تر دارند که برای ولتاژهای پایین‌تر مناسب است.

کابل NYY چیست؟

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای نام‌گذاری و شناسایی کابل‌های برق، استفاده از کدها و شناسه‌های مخصوص است. کدها و شناسه‌های کابل مطابق با استانداردهای مرجع صورت می‌گیرد. کلمه مختصر NYY نیز بر پایه استاندارد نوشته‌شده و به کار گرفته می‌شود. شناسه و کد سیم و کابل متشکل از حروف و اعداد استاندارد است.

 • حرف اول – N: معرف استاندارد VDE و نشان‌دهنده مسی بودن هادی کابل‌ها است. هادی این کابل‌ها می‌تواند به صورت مفتول (کلاس ۱)، نیمه افشان (کلاس ۲) و افشان (کلاس ۵) باشد.
 • حرف دوم – Y: این بخش نشان‌دهنده جنس عایق کابل‌ها است. حرف Y به عنوان عایق پی‌وی‌سی (PVC) شناخته می‌شوند.
 • حرف سوم – Y: این بخش نشان‌دهنده لایه بیرونی و غلاف خارجی است. حرف Y نشان‌دهنده غلاف و عایق بیرونی از جنس PVC است.

یک نوع فیلر می‌تواند به صورت پی‌وی‌سی اکسترود شده یا نوار پلی پروپیلن مابین روکش و عایق قرار بگیرد. کابل‌های NYY به صورت سه رشته، چهار رشته، پنج رشته با مقطع‌های ۱.۵، ۲.۵، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶، ۲۵، ۳۵، ۵۰، ۷۰، ۹۵، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۸۵ و ۲۴۰ میلی‌متر مربع عرضه می‌شوند.


تفاوت کابل NYY-O با NYY-J

تفاوت کابل NYY-J با کابل NYY-O در رشته شیمی است که بارنگ ارت در مدل J نصب شده است. در کابل مدل J یکی از رشته سیم‌ها بارنگ آرت قرارگرفته است. درصورتی‌که در کابل سری O این رنگ وجود ندارد.


تفاوت کابل‌های قدرت و ابزار دقیق چیست؟

میان کابل‌های ابزار دقیق و کابل‌های قدرت، تفاوت‌های اساسی وجود دارند. این تفاوت‌ها بیشتر شامل بخش‌های ساختاری و ظاهری می‌شوند. ازجمله تفاوت‌های ساختاری می‌توان به تعداد رشته‌ها و قطر رشته‌های به‌کاررفته در کابل‌ها اشاره کرد و در کابل‌های ابزار دقیق با افزایش تعداد رشته‌ها قطر رشته‌ها کاهش می‌باید و درحالی‌که در کابل‌های قدرت قطر رشته‌ها زیاد است و از تعداد کمی رشته استفاده می‌شود.


خواص اصلی لایه عایق مواد کابل‌های برق چیست؟

مواد لایه عایق سیم و کابل‌های برق باید دارای ویژگی‌های اصلی زیر باشند:

 • قدرت شکستگی بالا
 • تلفات دی‌الکتریک کم
 • مقاومت عایق نسبتاً بالا
 • مقاومت در برابر تخلیه عالی
 • درجه خاصی از انعطاف‌پذیری و استحکام مکانیکی
 • عملکردهای پایدار در طول زمان

هنگام انتخاب سطح مقطع کابل برق چه اصولی باید رعایت شود؟

هنگام انتخاب سطح مقطع کابل برق ایده آل باید اصول زیر را برسی کنید:

 • ولتاژ نامی کابل باید بیشتر یا مساوی ولتاژ نامی سیستم منبع تغذیه در محل نصب باشد.
 • جریان مجاز مداوم کابل باید برابر یا بیشتر از حداکثر جریان ثابت با تغذیه باشد.
 • سطح مقطع هسته باید الزامات پایداری سیستم منبع تغذیه را در صورت اتصال کوتاه برآورده کند و افت ولتاژ مطابق با طول کابل باشد.

اهمیت استفاده از عایق در کابل

پارازیت الکترومغناطیسی در مراکز صنعتی همیشه وجود دارد. به همین دلیل همواره سیم و کابل انتقال داده و دیتا را با استفاده از بافت‌های عایق می‌پوشانند. استفاده از بافت‌های عایق برای پوشاندن سیم و کابل رسانا باعث کاهش نویز شده و تأثیر آن بر روی سیگنال را خنثی می‌کند و تشعشع الکترومغناطیسی را نیز به حداقل خواهند رساند. استفاده از بافت‌های عایق در اطراف سیم و کابل رسانا تداخل رادیویی بی‌سیم و کابلی که کنار هم قرارگرفته اند را کاهش می‌دهد و علاوه بر آن به‌طور مستقیم از دستگاه‌ها و پرسنل شما محافظت خواهد کرد.

 


سوالات متداول

سوالات متداول


درباره سیما کابل رسانا اراک

خط مشی این شرکت تولید محصولات با کیفیت بالا، مطابق با استانداردهای جهانی جهت افزایش رضایت و اعتماد مشتریان داخلی و خارجی توسط مهندسین و پرسنل متخصص و کارآمد می باشد. با این رویکرد توانسته ایم نیاز بخش عظیمی از مصرف داخلی را برآورده سازیم و از خروج بی مورد ارز از کشور عزیزمان جلوگیری کنیم. همچنان که با نگاهی منطقه اي در حال ورود به بخش بزرگی از بازار خاورمیانه هستیم.

سیما کابل رسانا اراک هم اکنون با کمک بیش از 150 نفر پرسنل متخصص و کارآمد سالیانه قادر به تولید بیش از 60.000.000 متر انواع کابل هاي مختلف می باشد. لازم به ذکر است این شرکت با داشتن آزمایشگاه تخصصی کنترل کیفیت، علاوه بر دارا بودن پروانه کاربرد علامت استاندارد ملی، داراي تاییدیه شرکت توانیر و مخابرات ایران نیز می باشد.